A NYME a város talán legjelentősebb intézménye. Az egyetemnek négy kara működik Sopronban, a tradicionális erdő- és faipari mérnöki kar mellett pedagógiai főiskolai és Közgazdaságtudományi diplomák szerezhetők.
A közelmúltban a Faipari mérnöki karon Alkalmazott Művészeti Intézet (AMI) kezdte meg tevékenységét. Az egyetem oktatóinak száma alapján a legnagyobb foglalkoztatók közé tartozik Sopronban.
Jelenleg csak Sopronban több mint 5200 diák tanul, azaz a város lakóinak száma a tanulmányi évben csaknem 10%-kal nő. A Sopronban tanuló diákok száma az elmúlt 7 évben megháromszorozódott. Ezen az egyetemen is végbement az ország más intézményeire jellemző mennyiségi növekedés, azonban a régión belül a többi megyei jogú városban az üteme nem volt ilyen nagy . A régión kívüli Eger is hasonló növekedést produkált az elmúlt néhány évben, ott a
diákok száma még nagyobb mint Sopronban (150diák/1000 lakó). Sopronéhoz hasonló a pécsi diákok aránya (kb. 100 diák/1000lakos). Ugyanakkor, míg Pécs iskolaváros hangulatú, a diákok belakják és élettel töltik meg a városközpontot, addig Sopronban a diákok jelenléte alig
vehető észre.
Ez lehet következménye a hirtelen növekedésnek – és az ebből fakadóan a tradíciók hiányának az új karokon – valamint a régi karok hagyományos elzárkózásának. Az egyetem megnövekvő létszámával most helyezkedik el a városban. Az elmúlt években jelentős beruházásokat valósítottak, illetve indítottak meg, kb. 1 Md Forint értékűt EU-s pályázati pénzből, PPP alapon, tehát a magánforrás bevonásával több mint 10 Md Forintnyit.
Az újabb intézetek a belvárosban kaptak helyet; ez a diákok integrációját segíthetné elő. (Vita volt arról, hogy külterületen épüljön új campus, vagy inkább a belvárosban az önkormányzat meglévő épületeinek átadásával és funkcióváltásával helyezzék el a közgazdasági és művészeti intézeteket). Az egyetem központi épülete a Lőverekben található. Az erdészeti és faipari mérnöki karra az egész ország területéről veszik fel a hallgatókat. Az óvópedagógus és közgazdászképzés főleg a régiót szolgálja ki.
Az Ausztria felé nyitással az egyetem most indul. Az erdőmérnöki faipari karon nincs idegen nyelvű oktatás, jóllehet nincs a környéken, Ausztriában hasonló profilú intézmény. A közgazdasági karon van német nyelvű képzés és Kismartonnal, ahol hasonló intézmény működik, megegyeztek arról, hogy a mesterképzésbe magyar diákok is bekapcsolódnak. A pedagógiai kar közös óvodai pedagógiai képzést indított Kismartonnal. Ennek ellenére nem
beszélhetünk arról, hogy Soproni Egyetemnek nemzetközi vonzereje volna.
Amennyiben Sopron hatókörét Burgenland felé is növelni akarja, szükség volna az oktatás nemzetközi jellegének fejlesztésére, külföldi oktatók, kutatók bevonására, külföldi PhD-sek foglalkoztatására. Az egyetem szerepe a városban több szempontból is fontos: az oktatók betelepedésével nő a város magasan képzett, felelősen gondolkodó lakóinak száma, a diákok friss szellemet hozhatnak, valamint évenként újratermelődő fogyasztói réteget jelentenek. Különösen a műszaki karoktól elvárás a mai világban, hogy a gazdaság igényeihez kapcsolódva alkalmazott a kutatásra, egyelőre kevéssé tetten érhető, hogy az egyetem körül magas technológiai színvonalú faipari cégek jönnének létre, laboratóriumok kínálnák szolgáltatásaikat a hazai és burgenlandi vállalkozásoknak. (Ez a folyamat más magyarországi egyetemeknél is nehezen indul.)
Az egyetem egészen az elmúlt időkig szigetként volt jelen a városban. Ezért az egyetem a várost, a város polgárai az egyetemet hibáztatták. Együttműködés az Aranyhegyi IP inkubátorháza kapcsán indult, a fejlesztés célja az egyetem K+F tevékenységére támaszkodva helyet biztosítani a fiatal oktatók, kutatók által alapított spin-off cégeknek. A jelölteket a diplomamunkák alapján egy közös bizottság választotta ki. A projekt azonban kifulladt, mára már az egyetem „Környezeti Erőforrás Gazdálkodási és Védelmi Kooperációs Központja” és „Erdő és Faanyaghasznosítási Regionális Egyetemi T udásközpontja” sem kap helyet az inkubátorházban.
Ugyanakkor az IVS készítése kapcsán szervezett megbeszélésen mindkét fél kinyilvánította együttműködési szándékát, az önkormányzat javasolta bizottság létrehozását, amelynek célja az együttműködés konkrét területeinek feltérképezése és fejlesztése lesz. Már az első megbeszélésen felmerült, hogy az önkormányzat listát készíthetne a számára fontos témákról, az egyetem pedig ösztönözné, hogy a hallgatók ezek közül válasszák diplomamunkájukat. (Ilyen lehet pl. a város faelemeinek felmérése, fásítási terv készítése a Jereván lakótelepen és a bevezető utaknál)
Az egyetem Erdészeti kara vezetése részéről elhangzott, hogy borászképzést terveznek indítani, amely Sopron gazdasága számára fontos terület, és ehhez kapcsolódva akkreditált laboratóriumot szeretnének létrehozni. Különösen az AMI lát jó lehetőséget a várossal való együttműködésben; utcabútorok katalógusát, cégérek, portálok, hagyományos üzletek rajzainak összegyűjtését, készítését és kiállítását javasolták, amelyet az Önkormányzat az ATT fejlesztésében felhasználhat.
A közgazdasági kar felkínálta a városi kkv-k megszervezésében való közreműködését. Javasolták közös városi- egyetemi könyvtár fejlesztési pályázat beadását is, amelyet a város elfogadott. Az óváros élettel való megtöltésére javasolták a házak földszintjén kiállítótermek, design- műtermek létrehozását, a műszaki oktatók számára nívós lakásbérleti lehetőséget, továbbá a Soproni Tudós Társaság elhelyezését. A fiatal oktatók megtartása érdekében „Fecskeház” építését látnák szívesen.
Kérték a várostól, hogy legyen mód nívós helyen – a Liszt Ferenc Konferencia Központban- tartaniuk a gólyabált (a tornaterem helyett), ami rangot adna az eseménynek.
A tárgyalások alapján remélhető, hogy az együttműködés megindul az egyetem és az önkormányzat között, és hasznára válik a városfejlesztésnek.
A javasolt ötletek megvalósítása valószínűleg segíteni fog a diákok integrálásában, a számukra vonzó klubélet fizikai feltételeit önkormányzati helységek kedvezményes bérletével lehet biztosítani az egyetemi épületek környékén.
Ma a város a workshopok tapasztalatai alapján nem szereti az egyetemistáit, csak az éjszakai hangoskodást veszi észre belőlük. Ha sikerül bevonni őket a város ügyeinek megoldásába és ennek nyilvánosságot biztosítani, várhatóan előbb-utóbb megváltozik a közhangulat.